Lokum, Rahat lokum prípadne Turkish Delight

Lokum

Lokum, čiže Rahat lokum, prípadne Turkish Delight, je mäkká turecká cukrovinka, ktorá sa vyrába v nespočetnom množstve príchutí a farebných vyhotovení. Najčastejšie sa s touto tureckou špecialitou stretnete, samozrejme, v Turecku a na Balkáne, najmä v Bulharsku, Bosne, Grécku, ale je tiež veľmi obľúbená v anglicky hovoriacich krajinách. V Turecku a Bulharsku nájdeme potom celé obchody zamerané na lokum v najrôznejších variantoch. Rahat lokum patrí často medzi suveníry, ktoré si privážame z dovolenky v Turecku alebo Bulharsku. rahat lokum

Rahat lokum vznikol podľa legendy v stredoveku na dvore osmanského sultána, ktorý rád maškrtil, ale pre bolesť zubu nemohol hrýzť nič tuhé. Preto dal svojmu kuchárovi úlohu, aby mu pripravil mäkkú sladkosť, a tak vznikol lokum. Prvý obchod s lokumom v dnešnej podobe bol otvorený v Istanbule v roku 1776. V priebehu 19. storočia si túto výnimočnú cukrovinku všimli Briti, ktorí mali na Blízkom východe silný vplyv a začali ju dovážať do Veľkej Británie a odtiaľ sa lokum rozšíril do ďalších anglicky hovoriacich krajín.

Rahat lokum (Turkish delight) môžeme rozdeliť na dve základné skupiny. Prémiový a tiež drahší je variant, kde sú kocky lokumu plnené nasekanými jadrami orechov, arašidov, pistácií alebo napríklad datlí, pomarančovej kôry a pod. Lacnejším variantom je lokum ochutený a zafarbený napríklad ružovou vodou, citrónom, mätou, škoricou, smotanou, medom, pomarančom a mnohými ďalšími príchuťami. Najčastejšie má lokum žltú, červenú a zelenú farbu v rôzne sýtych odtieňoch.

Lokum

Grid
List

Nachádza sa tu 1 produkt.

Zobrazuje sa 1-1 z 1 položiek